AŞÇI MURAT

 

    1951 Kozağaç / BURDUR doğumlu olan Aşçı Murat MIHLADIZ, 1968 yılında İzmir’de Büyük Efes Otelinde Turizm Bakanlığı’nın açmış olduğu Otelcilik Okuluna başladı. Bir yıllık temel eğitim aldıktan sonra çeşitli lüks otellerde aşçılık yaptı. Askerlik görevinden sonra Köy Hizmetlerine girip oradan 1994 yılında emekli oldu. Kapari işi yapan bir İspanyol firmasına taşeronluk yapan asker arkadaşı, Manisalı Mustafa KAYA tarafından Burdur'daki doğada yetişen kaparileri toplamasını istemesiyle işe başladı. Burdur'da bol miktarda bulunan ve birçok ülkenin Kapari'ye olan talebi gören Murat MIHLADIZ,  bu işi sevdi ve Burdur’a KAPARİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME GIDA VE ÜRETİM TESİSİNİ kurdu. 
Dünyada hiç bilinmeyen yeni ürünler tasarlayıp üniversitelerdeki bilim adamlarından bilimsel eğitimler alıp KOSGEB'inde desteğini  alarak üniversitelerde bilimsel ar-ge ve innovasyon çalışmaları yapıp Kapari'nin insan sağlığı için çok yararlı olan etken maddelerinin tespit edilmesi çalışmalarını başlattı. Şu ana kadar 4 makalesi yayınlandı. Dünyada ilk ürettiği kapari reçeli ve marmelatının patentini alıp dünya literatürüne 2006 yılında buluş adamı olarak kaydedildi. 2007 yılında yine dünyada ilk Kapari Çayı, Kapari Karpuz Salamurasını üretip patentini aldı. 2011 yılı itibari ile 9 üniversitede bilimsel çalışmalar yapıldı. Hepside insanlık yararına, inanılmaz olumlu sonuçlarla sonuçlandı. Aşçı Murat Mıhladız'ın çalışmaları yurt içinden ve yurt dışından birçok bilim adamının dikkatini çekti. Almanya’dan, Prof. Dr. Jan Sneyd, 2008 yılında Burdur'a gelerek Murat MIHLADIZ’ın çalışmalarını yerinde görüp bir kitap yazdı. AŞÇI MURAT KAPARİ Firmasını, Dünya literatürünün en başına koydu. Ayrıca, 2011 yılında onbeş yıldır kapari araştırması yapan, Avustralya’dan araştırmacı bilim adamı, Prof. Dr. Brian Neone, ve Tıbbi Bitki Uzmanı Prof. Dr. JULİYE NEONE, Burdur'a gelip çalışmalarımızı ve Kapari Fidesi Üretim Tesisini  gördü. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu ve ülkemizde yeni KAPARİ türlerinin  geliştirilip  kapari yetişebilecek bölgelerine Kapari dikimini gerçekleştirmek için çalışmalar yapıldı.
Kapari bir sefer dikilen, ve üç yıl sonra ürün veren binlerce yıl yaşayan ve her yıl en az 5-6 ay devamlı ürün veren bir bitki olmasından dolayı, elde edilen ürünlerden hem gıda sanayinde, hem ilaç sanayinde, kullanıldığından dolayı, dünyanın her ülkesinden talep edilmektedir. Hedefimiz ülkemizin birçok kesiminde  yaşayan insanlarımızın Kapari'den istifade etmesini  sağlamaktır.
 
Bilimsel Danışmanımız Pediatrik Hematoloji Uzmanı Sayın, Prof. Dr. Duran CANATAN, hocamızın Kapari'nin faydaları ile ilgili bilgileri hocamızdan alabilirsiniz.
 
Ziraat Yüksek Mühendisi Sayın Köksal BİLİCİ’den Kapari tarımı ile ilgili tüm doğru ve gerekli bilgiler alınabilir.
AŞÇI MURAT KAPARİ, Kapari tarımı yapan çiftçimizin dikimden hasada, hasattan satışa kadar yanında olduğumuzu bilmenizi isteriz.
AŞÇI MURAT KAPARİ, sizleri doğanın bir mucizesi olan kaparinin yepyeni tatları ile buluşturmaya devam edecektir.


 
  
   Yetkili: MURAT MIHLADIZ   Telefon: 0090 248 233 90 29   Gsm:0090 532 352 91 36   Fax: 0090 248 2122444  
   E-mail: kapari@ascimurat.com kaparimarket@hotmail.com   Adres: BURDUR /MERKEZ